Search
Mobile Menu Open/Close

Boards and Commissions Members

Advisory Committee on Animal Control (Term: 1 Yr)

Lisa Hills, Chairman (01/2018)
Gary Minder, D.V.M. -  Vet  (01/2018)
Kay Morris - Friends  (01/2018)
Frank A. Coble, D.V.M. - Vet  (01/2018)
Todd Smith - County Board  (01/2018)
Clyde Bunch - County Board  (01/2018)
Allen Entwistle - Farm Bureau  (01/2018)
Sarah Moore - APL  (01/2018)
Tim Griffin - City  (01/2018)
Ken Winslow - SPD Chief  (01/2018)
Jeff VanHoos - Deputy (01/2018)

Board of Health (Term: 3 Yr/Board Member 1 Yr)

John Endris (2/2015)
Dr. Brian Miller (2/2019)
Dr. Bart Troy (2/2019)
Robert Wesley (2/2019)
Deborah Grant (02/2019)
George Preckwinkle (02/2017)
Kris Theilen (12/2017)
Doris Turner (12/2017)
Jennifer Ludwig (02/2020)
James Santarelli, DDS  (02/2020)

Board of Review (Term: 2 Yrs)

John Hawkins (06/2018)
Pat Somers (09/2017)
Vacant (06/2018)

Buffalo, Dawson, Mechanicsburg Sewer Commission (Term: 6 Yrs)

Frank Lane (04/2022)

Building Code Board of Appeals (Term: 1 Yr)

Mike Keafer, Chairman (11/2017)
Henry "Patt" Patterson  (11/2017)
John Hearn  (11/2017)
Michael Krall (11/2017)
Keith Moore (11/2017)
Tony Smarjesse (11/2017)
Vacant (11/2017)

Central Illinois Economic Development Authority (Term: 6 Yrs)

Andy Goleman (05/2019)

Citizens' Efficiency Commission (Term: 2 Yrs)

Sen. Larry Bomke
Josh Collins
Jim Donelan
Karen Hasara
Jackie Newman
Robert Plunk
J.D. Sudeth
Joan Walters
Bob Wesley

Community Service Block Grant Advisory Council (Term: 3 Yrs)

Linda Fulgenzi (09/2019)
Clyde Bunch (09/2019)
Jeff Vose (09/2019)
Craig Hall (09/2019)
Rose Ruzic (09/2019)
Terry Young - Small Business (03/2020)
Michelle Tucker - Advocate (09/2017)
Brad Mills - Small Business (09/2017)
Sharon Brown - Advocate (09/2017)
Allissa Hall - Advocate (09/2017)
David Yankee (09/2017)
Diane Murphy (09/2018)
Lavon Wilson - Advocate (02/2019)
Barbara Rochelle - Small Business (02/2019)
Rev Silas Johnson - Advocate (02/2019)

County Extension Board (Term: Annual Appt)

Vacant (05/2017)
Dave Mendenhall (05/2017)

Deputy Merit Commission (Sangamon County)(Term: 6 Yrs)

Dave MacDonna (01/2023)
Carole Grigiski Keating  (01/2019)
Tim Timoney (01/2021)

Ethics Officer for Sangamon County

Dwayne Gab (12/2018)

ETSB-E911 (Term: 1 Yr)

Joseph Powell (09/2017)
Mike Midiri (09/2017)
Kenny Winslow (09/2017)
Rich Coon (09/2017)
Bill Russell (09/2017)
Dick Rentschler (09/2017)
Jim Good (09/2017)

Farmland Review Committee 

Joe Pickrell
Mark Reichert
Steve Dudley
Tom Foran (alternate)

Historic Preservation Commission (Term: Staggered)

Charles (Chuck) Pell, Chairman (06/2018) (3)
Tina Lathan (06/2017) (1)
Jeanette Goza (09/2017)(1)
James Schackmann (06/2021)(5)
Aakash Raut (06/2018) (2)
Mike Brooks  (06/2018) (2)
Dean Williams (09/2019) (3)
Robert Sherman (06/2018) (4)
Jerome Jacobson (09/2018) (4)

Lanesville-Illiopolis Drainage District (Term: 3 Yrs)

Wayne Cross (09/2019)
George Allspach (09/2017)
James Stahl (02/2019)

Local Emergency Planning Committee (LEPC)

Tim Krell

Mechanicsburg-Buffalo Water Commission (Term: 6 Yrs)

Herbert G. Cole (11/2017)

Mid Illinois Medical District Commission (Term: 4 yrs for 1st, 5 years after)

Dr. Elvin Zook (04/2017)

Sangamon County Board of Managers

Robert Burton
Rachel Cousert
Mark Crawford, Treasurer
Linda Douglas-Williams
Janet Edwards
Abe Forsyth
Tom Fraase
Jim Gasparin, Chairman
John Hayes
Lisa Hopwood
Patricia Meyer, Vice Chairman
Karen Miller
John O'Neill
Toni Perry
Kelly Reed
Cher Schott, Secretary
William Strayer
Mike Torchia

 

Sangamon County Central Dispatch Services 

Dave Dodson
Mike Midiri
Chief Kenny Winslow
Deputy Chief Mark Hart
Chief Todd Masterhan
Chief Joe Roesch
Captain Robert Helmerichs
David Mendenhall
Deputy Chief Kenneth Scarlette
Deputy Chief Dyle Stokes
Sheriff Wes Barr

Sangamon County Ordinance Violation Hearing Officers (Term: 2 Yrs)

Dan Noll (11/2018)
David White (11/2018)

Sangamon County Water Reclamation District Board(Term: 3 Yrs)

Dick Ciotti (R) (05/2018)
Rex Bangert (D) (05/2019)
Drinda O'Connor (R) (05/2019)
John Pasko (R) (05/2017)
James Reinhart (D) (05/2020)

Sangamon Mass Transit District (Term: 5 Yrs)

Wynne Coplea (R) (02/2017)
Karen Hasara (R) (02/2022)
Reverend Jerry Doss (D)  (02/2018)
Sue Davsko (R) (02/2019)
Sandra Douglas (D) (02/2020)
Brian Brewer (R) (02/2021)
Leslie McCarthy (D) (02/2021)

Sangamon Menard Area Regional Transit Authority Oversight Committee
George Preckwinkle
Tom Madonia
Linda Douglas-Williams
Lori Williams
Frank Squires
Ed Whitcomb
Robert Lott

Sewer Rebate Board (Term: 1 yr)

Clyde Bunch (09/2017)
Judy Johnson (09/2017)
Herman Senor (09/2017)

South County Water Commission (Term: 2 yrs)

Craig Hall (05/2017)

Springfield Airport Authority (Term: 5 yrs)

Rev. Eric Hansen (11/2021)
Dianne Barghouti Hardwick (08/2021)
Frank Vala (06/2018)

Springfield-Sangamon County Regional Planning Commission (Term: 4 yrs)

Kenneth Springs, Chairman (02/2020)
Eric Hansen, Secretary (02/2021)
Larry Hamlin (02/2021)

Woodwreath Cemetery Board(Term: 6 yrs)

James Davenport (11/2019)
Angela Marr (11/2019)
Diane Simpson (11/2019)
Michael Neuman (11/2022)
David Davenport (11/2022)
William Pfeffer (11/2022)

Workforce Investment Board (Term: Staggered 1, 2, 3 Yrs)

VACANT - Private Sector (10/2014) (1)
Bryan Tippy - Small Business (10/2017)
Chris Hembrough - Business Sect (10/2017)
Lesa Branham - Business (02/2019)
Mark Sprehe - Small Business (10/2017)

Workplace Safety Committee (Term: 3 Yrs)

Abe Forsyth (02/2018)
Clyde Bunch (02/2018)
Tim Krell (02/2018)
Colleen Swaim (02/2018)
Jeff Vanhoos (08/2018)
Tim Eggleston (08/2018)
Ryan Vaughn (08/2018)
Jim Sausaman (08/2018)
Pam Deppe (08/2018)

Zoning Board of Appeals (Term: 5 Yrs)

Charles W. Chimento, Chairman (04/2021)
Vacant (04/2017)
Don Wulf  (04/2022)
Larry Beaty - Alternate 1 (04/2022)
JD Sudeth - Alternate 2 (04/2022)
Tony Mares (04/2020)
Andre J. Spiro (04/2020)